FANDOM


Plik:Robin Hood Memorial.jpg
Robin-Hood

Robin Hood – bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, którego faktyczne istnienie nie zostało potwierdzone przez źródła historyczne.

Legenda Edytuj

Szablon:Osobny artykuł Podania głoszą, że wraz z kompanami zamieszkiwał w lesie Sherwood i walczył przeciw despotycznemu szeryfowi z Nottingham, Robertowi de Rainault. W większości legend o Robin Hoodzie jest on ułaskawiany przez powracającego do ojczyzny po długiej nieobecności króla Ryszarda Lwie Serce[1].

Według różnych wersji opowieści o Robin Hoodzie w skład jego drużyny wchodzili m.in.: Lady Marion, Mały John, brat Tuck, Will Stutley Allan z Doliny oraz Will Szkarłatny.

Teorie historyczne Edytuj

Opowieści o Robin Hoodzie znane są od ponad 600 lat[1].

Za najbardziej prawdopodobny pierwowzór Robin Hooda uznaje się Robin Hode’a, dzierżawcę u arcybiskupa Yorku, wyjętego spod prawa w 1225 r. Według źródeł literackich z XIV-XVI wieku, świetny łucznik, który przewodził grupie ludzi wyjętych spod prawa i ukrywających się w lasach hrabstw Yorkshire i Nottinghamshire (zwłaszcza w lesie Sherwood)Szablon:Fakt. Sławę miała mu przynieść walka w obronie biednych i uciśnionych, którym rozdawał dobra zrabowane w czasie napadów na zamki i klasztory.

Niektórzy uważają, że mógł być Sasem, który stracił swoje ziemie po najeździe Normanów 1066 roku[1]. Niewykluczone też, że na legendę o Robin Hoodzie złożyło się życie dwóch lub więcej banitów[1].

Historyczny pierwowzór Robin Hooda był świetnym łucznikiem, a jego oryginalny łuk i dwie dobrze zachowane strzały można obecnie oglądać w muzeum na zamku Nottingham.

Robin Hood w kulturze Edytuj

Utwory o Robin Hoodzie oraz prace historyczne na jego temat liczą na całym świecie przeszło 750 pozycji, np. A Lytell Geste of Robyn Hode z 1510 roku, powieść Ivanhoe Waltera Scotta z 1819 roku (wydanie polskie 1821) i wiele innych. Jednak za najsłynniejszą, „wzorcową” uchodzi powieściowa adaptacja legend o Robin Hoodzie dokonana przez Howarda Pyle (Wesołe przygody Robin Hooda).

Powieściowe przygody Robin Hooda stały się tematem licznych ekranizacji filmowych: np. film w reżyserii Douglasa Fairbanksa Starszego z 1922 roku lub film z Errolem Flynnem w roli głównej z 1938 roku (sparodiowany później przez Mela Brooksa w komedii Robin Hood: Faceci w rajtuzach w 1993 roku). Powstało też sporo i wciąż powstają nowe filmy oparte na ogólnym schemacie przygód banity z Sherwood, także np. filmy rysunkowe Walta Disneya oraz utwory muzyczne (muzyka i piosenki do serialu Robin z Sherwood, skomponowane przez irlandzki zespół Clannad i wydane na płycie Legend).

Temat „Robin Hood” ma wiele odwołań w kulturze masowej, zabawach dziecięcych, strojach karnawałowych itd.

Imieniem Robin Hooda nazwano kilka miejsc w północnej Anglii[1].

Szablon:Commonscat Szablon:Wikicytaty

Filmy i seriale powstałe na motywach legend o Robin Hoodzie Edytuj

Szablon:Układ wielokolumnowy

Dostępne w języku polskim utwory literackie powstałe na motywach legend o Robin Hoodzie Edytuj

Gry komputerowe Edytuj

Szablon:Przypisy

Szablon:Kontrola autorytatywna


Błąd rozszerzenia cite: Istnieje znacznik <ref>, ale nie odnaleziono znacznika <references/>

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki