FANDOM


Polska

Flaga Polski

Polska - państwo w Europie Środkowej o powierzchni 312,7 tys. km2 zamieszkane przez 38,2 mln osób. Graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją. Stolicą Polski jest Warszawa. Inne duże miasta to Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice

Początki filmu w Polsce Edytuj

Pierwsze pokazy filmowe na ziemiach polskich odbywały się w roku 1896. Pierwsze stałe kino powstało w Łodzi w roku 1899. Na początku XX wieku zaczęły powstawać pierwsze polskie filmy fabularne (np. Powrót Birbanta z 1902 roku, Antoś pierwszy raz w Warszawie z 1908 r.)

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nastąpił szybki rozwój kinematografii. W 1930 roku pojawił się film dźwiękowy. W 1938 w Polsce było już 807 kin. Ogromny rozwój polskiego kina nastąpił po upadku komunizmu w 1989 roku, kiedy to zniesiono cenzurę.

Zobacz też Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki