Filmopedia
Advertisement
Czas honoru
Czas honoru
Gatunek serialu wojenny
Kraj Polska.svg Polska
Data premiery 7 września 2008
Liczba odcinków 93
Czas trwania odcinka 50 min.
Liczba sezonów 3
Reżyseria Michał Kwieciński
Michał Rosa
Wojciech Wójcik
Scenariusz Jarosław Sokół
Ewa Wencel
Główne role Jan Wieczorkowski
Jakub Wesołowski
Maciej Zakościelny
Antoni Pawlicki
Muzyka Bartosz Chajdecki
Zdjęcia Piotr Wojtowicz
Scenografia Andrzej Haliński
Produkcja Magdalena Badura
Język polski
Od lat 12


Czas honoru – polski serial wojenny produkowany od 2008 roku. Dotychczas powstały trzy sezony, każdy składający się z 13 odcinków. Wszystkie premierowe odcinki emitowane były w TVP2 w niedzielne wieczory. Na jesień 2011 roku planowana jest premiera czwartego sezonu.

Akcja serialu rozgrywa się w 1941 roku w okupowanej Warszawie. Serial ukazuje działania polskiego podziemia i służb niemieckich na tle codziennego życia mieszkańców okupowanej stolicy. Głównymi bohaterami serialu są czterej Cichociemni: Władek, Michał (brat Władka), Bronek i Janek. Są to polscy żołnierze przeszkoleni w Anglii, a następnie przerzuceni na spadochronach do okupowanej Polski w celu podjęcia działań partyzanckich.

Obsada[]

  • Jan WieczorkowskiWładek Konarski
  • Jakub WesołowskiMichał Konarski
  • Maciej ZakościelnyBronek Woyciechowski
  • Antoni PawlickiJanek Markiewicz
  • Daniel OlbrychskiDoktor
  • Jan Englert – mjr Czesław Konarski
  • Katarzyna GniewkowskaMaria Konarska
  • Magdalena Kutasiostra Józefa
  • Ewa WencelHelena
  • Maja Ostaszewska (I sezon) / Magdalena Różczka (II i III sezon) – Wanda Ryszkowska
  • Łukasz KonopkaKarol Ryszkowski
  • Agnieszka WiędłochaLena Sajkowska
  • Krzysztof GlobiszLeon Sajkowski
  • Anna RomantowskaSabina Sajkowska
  • Piotr ŻurawskiRomek Sajkowski
  • Arkadiusz DetmerMosler
  • Tadeusz HukStanisław Woyciechowski
  • Krzysztof StelmaszykGerd Keller
  • Krystian WieczorekMartin Halbe
  • Przemysław BluszczUwe Rappke
  • Piotr AdamczykLars Rainer
  • Olga BołądźCelina
  • Ksawery SzlenkierKrzysztof
  • Danuta StenkaMargaret
  • Zuzanna GrabowskaNina
  • Magdalena BoczarskaLola
  • Paweł MałaszyńskiTadeusz (właśc. Johann von Reslasky)
  • Karolina GruszkaInga Neumann
  • Robert KozyraLudwig Fischer
  • Tomasz DedekJosef Tannenberg
  • Mirosław BakaSorokin
  • Mateusz JanickiStaszek Markiewicz
  • Andrzej Precigsgen. Stanisław Radziszewski
  • Mateusz RusinGuido Lichtman
  • Anna SamusionekTeresa Piontek
  • Marcin PiętowskiWilhelm Brehm
  • Bartek GelnerAlan Krawczyk
  • Krzysztof WachKarol Borowski
  • Jacek LenartowiczGeorg Kirsten

Streszczenie fabuły[]


Uwaga: W dalszej części artykułu znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Sezon pierwszy[]

Po przeszkoleniu w Anglii piątka Cichociemnych (Czesław, Władek, Michał, Bronek i Janek) zostaje przerzucona do okupowanej Warszawy. Pod dowództwem Czesława zakładają oni komórkę podległą Związkowi Walki Zbrojnej.

Bohaterowie odnajdują swoich bliskich. Czesław odnajduje swoją żonę, lekarkę Marię. Bronek spotyka się z Wandą, swoją byłą narzeczoną, która sądząc, że Bronek nie żyje wzięła ślub z Karolem. Janek także odnajduje swoją narzeczoną, Lenę. Wraz z rodzicami (Leon i Sabina) i bratem Romkiem przebywa ona w getcie, gdyż zostali oni błędnie zakwalifikowani jako Żydzi. Kontakty Cichociemnych z bliskimi są jednak bardzo ograniczone, gdyż działają oni w konspiracji.

Karol potajemnie współpracuje z okupantem. Był to dla niego jedyny sposób na ocalenie życia (stojąc przed niemieckim plutonem egzekucyjnym powołał się na znajomość z Halbem, majorem Abwehry). Ponadto Karol chce skontaktować się z więzioną w Auschwitz siostrą. W swoje działania angażuje także nieświadomą niczego Wandę.

Władek zostaje aresztowany przez Gestapo. Jest przetrzymywany na Pawiaku oraz wielokrotnie torturowany. Najczęściej przesłuchuje go sadystyczny Rappke.

Sajkowscy korzystają z kosztownych usług Moslera, który obiecuje im legalne wydostanie się z getta. Załatwia im odpowiednie dokumenty i badania lekarskie mające udowodnić, że nie są oni Żydami. Mosler okazuje się jednak zwykłym oszustem. Skuteczniejsze działania podejmuje Janek, któremu udaje się wyciągnąć z getta Lenę.

Wychodzi na jest, że Karol jest kolaborantem. Mężczyzna zrywa współpracę z Niemcami gdy dowiaduje się, że jego siostra od dawna nie żyje. W oczach Polaków mimo wszystko jest jednak zdrajcą.

Partyzanci postanawiają odbić Władka. Za pomocą grypsu zakażają go tyfusem, co zmusza gestapowców do przewiezienia Władka do szpitala. Tam przejmują go Polacy. Niemcy domyślając się podstępu wysyłają jednak posiłki. Wybucha strzelanina, którą wygrywają partyzanci. W walce ginie Czesław.

Sezon drugi[]

W szpitalu przebywa ranny w strzelaninie związanej z odbiciem Władka Keller, vice-szef warszawskiego Gestapo. Zostaje tam zamordowany przez Halbego. Na stanowisko Kellera zostaje powołany Lars Rainer. Wkrótce dochodzi do wrogiej rywalizacji pomiędzy Rainerem i Halbem.

Nowym dowódcą oddziału partyzantów zostaje Doktor. Wśród nowych zadań oddział dostaje polecenie wykonania wyroku śmierci na Karolu. Skazanemu udaje się jednak uciec. Następnie Karol będąc poszukiwanym zarówno przez Niemców jak i Polaków wyjeżdża z Warszawy.

Władek w ukryciu dochodzi do siebie, a następnie wraca do działań konspiracyjnych. Zatrudnia się w Reichsbanku, myśląc o zorganizowaniu napadu. Pomaga także oddziałom Walki Cywilnej przy budowie radiostacji. Poznaje tam Rudą, w której się zakochuje.

Gestapo aresztuje Wandę. Kobieta jest przetrzymywana na Pawiaku, torturowana, a także gwałcona. W celi zaprzyjaźnia się z współwięźniarką Niną.

W getcie Sajkowscy tracą dotychczasowe mieszkanie. Ponadto są stale nachodzeni przez Moslera. W przypływie złości Leon zabija szantażystę. Po tym wydarzeniu traci zmysły (słabo kontaktuje, ma wrażenie, że jest na uczelni). Tymczasem Lena ukrywa się w różnych miejscach.

Michał podejmuje się trudnego zadania. Wraz z Celiną udaje bogate małżeństwo i w celu szpiegowania Niemców często odwiedza kasyno. Para nawiązuje kontakty z Halbem i Rainerem. Halbe zakochuje się w Celinie. Rainer domyśla się jednak podstępu. Michał również zaczyna kochać Celinę, która kocha jednak Krzysztofa (także zaangażowanego w działalność konspiracyjną).

Bronek bezskutecznie próbuje wyciągnąć Wandę z Pawiaka. Ostatecznie Wandzie udaje się uciec razem z Niną i Lolą.

Plany Władka dotyczące napadu na bank są bardzo realne. Ostatecznie Doktor akceptuje je. Podczas transportu pieniędzy partyzanci odrywają od konwoju jedną ciężarówkę i uciekają z nią.

Nina okazuje się zdrajcą - potajemnie przekazuje Rainerowi zaproszenie na ślub Leny i Janka.

Sezon trzeci[]

Do oddziału partyzantów dołącza nowy skoczek z Anglii, Tadeusz. Oddział przekazuje zrabowane pieniądze dalej.

Lenę dręczona wyrzutami sumienia, że opuściła rodzinę tuż przed ślubem wraca do getta. Tymczasem zgromadzeni w kościele goście (Bronek, Michał, Władek i Ruda) zostają aresztowani przez Gestapo.

Na skutek rozgrywek pomiędzy Gestapo i Abwehrą pojawia się możliwość odbicia więźniów. Doktor, Janek i Tadeusz wykorzystują ją. Pomimo sprawnie przeprowadzonej akcji Doktor zostaje odwołany przez dowództwo. Na jego miejsce przybywa nowy dowódca.

Rainer dostaje reprymendę od Fischera, gubernatora Warszawy, który zarzuca mu nieskuteczność. Aby wesprzeć Reinera Gestapo przesyła z Krakowa do Warszawy Tannenberga i Fuchsa. Nowi gestapowcy współpracują z Abwehrą, zaprzyjaźnia się z nimi także Rappke. Wskutek tych wydarzeń Reiner zostaje praktycznie odsunięty od wszelkich działań.

Karol wraca do Warszawy. Dołącza do próbujących zorganizować podziemie komunistów, chcąc z ich pomocą uciec do Lwowa. Jednym z komunistów jest Staszek, brat Janka. W tym czasie z Moskwy zostaje zrzucony radziecki agent, Sorokin wraz z radiostacją. Radiostacja zostaje przejęta przez polskich partyzantów.

Rainer regularnie kontaktuje się z Niną, dzięki czemu dowiaduje się o niektórych działaniach polskiego podziemia. Kobieta nie będąc zdekonspirowaną ukrywa się wraz z Wandą najpierw w klasztorze, potem w mieszkaniu. Do Warszawy przybywa Inga, niemiecka piosenkarka, przyjaciółka Rainera.

Tadeusz potajemnie spotyka się z Halbem w fotoplastikonie. Okazuje się, że jest to niemiecki agent majązy za zadanie dotrzeć do dowództwa polskiego podziemia. Jego pierwszym sukcesem jest odnalezienie w sowieckiej radiostacji listy komunistycznych agentów w Warszawie, a następnie dostarczenie jej Abwehrze.

Oddział dywersantów przeprowadza kilka brawurowych akcji takich jak odbicie więźniów z transportu do obozu koncentracyjnego czy zamach na Reinera (nieudany za sprawą Tadeusza).

Komuniści chcą za wszelką cenę odzyskać radiostacji. Najpierw przechwytują i torturują Bronka, potem próbują ją wykraść , następnie oferują wykupienie. Ostatecznie decydują się na wymianę sprzętu w zamian za przetrzymywanego przez sowietów gen. Radziszewskiego. Do transakcji jednak nie dochodzi, gdyż Niemcy przeprowadzają aresztowania komunistów. Sorokin, Sławek i Karol unikają aresztowania, ale oskarżają Polaków o wydanie ich Niemcom.

Maria zostaje aresztowana przez Gestapo. Początkowo zostaje zatrudniona w szpitalu na Pawiaku, ostatecznie zostaje jednak wywieziona da Auschwitz.

Tadeusz dołącza do polskiego klubu bokserskiego. Trenuje tam także Krzysztof. Z inicjatywy Tadeusza zorganizowana zostaje walka o wojenne mistrzostwo Warszawy pomiędzy nim a Krzysztofem, która przyciąga sporą widownię (przychodzi m.in. dowódca). Podczas pojedynku do pomieszczenia wpadają Niemcy aresztując zgromadzonych.

W komendzie Gestapo Tadeusz po koleżeńsku rozmawia z Tannenbergiem. Okazuje się, że wśród zatrzymanych nie ma, jak wcześniej przypuszczano, dowódców polskiego podziemia. Pomimo brutalnych tortur nic nie dowiedziano się także od Krzysztofa i dowódcy. Dlatego Gestapowcy postanawiają stworzyć Tadeuszowi, Krzysztofowi i dowódcy warunki do ucieczki (w celu dalszego śledzenia). Słabo poinformowany strażnik strzela jednak do uciekających zabijając Krzysztofa.

Partyzanci domyślają się, że ktoś donosi o ich akcjach okupantom. Aby uwolnić się od podejrzeń Tadeusz przygotowuje wraz z Halbem mistyfikację, jakoby ojciec Bronka był kolaborantem. Oszustwo udaje się i mężczyzna zostaje skazany na śmierć. Egzekucję przerywa jednak Bronek. Woyciechowscy przez jakiś czas ukrywają się, a następnie dobrowolnie stają przez sądem podziemnym. Dzięki sfałszowanym dowodom i zeznaniom Tadeusza ponownie zapada wyrok śmierci.

Michał, Władek, Janek i Tadeusz atakują kryjówkę komunistów. Ginie Sorokin i Sławek, generał zostaje uwolniony, a Karol schwytany w celu postawienia przed sądem.

Sajkowscy odnajdują sporą ilość pieniędzy za którą postanawiają wysłać Leona i Sabinę do Palestyny. Romek zaczyna działać w formującym się żydowskim ruchu oporu. Janek ponownie wyciąga Lenę z getta. Wyjazd do Palestyny okazuje się jednak oszustwem. Niedługo po opuszczeniu getta Leon i Sabina zostają rozstrzelani.

Wanda dowiaduje się, że Tadeusz podejrzanie często odwiedza fotoplastikon. Mówi o tym Jankowi, a ten przekazuje wiadomość Władkowi i Michałowi. Ostatecznie Michał dekonspiruje Tadeusza i donosi o tym dowódcy. Tadeusz oficjalnie dołącza do Niemców i wraz z nimi aresztuje gen. Radziszewskiego. Woyciechowscy zostają uniewinnieni.

Rainer za pomocą Niny informuje dywersantów o przyjęciu w lokalu Eden z okazji odznaczenia Tadeusza (właściwie Johanna von Relatzkiego), Halbego i Tannenberga za schwytanie generała. Rainer chce w ten sposób wykończyć swoich rywali. Następnie zabija jedynego świadka swych intryg - Ninę.

Oddział partyzantów zostaje rozwiązany z powodu zdekonspirowania. Władek, Michał, Bronek i Janek postanawiają na własną rękę zorganizować ostatnią wspólną akcję. Atakują znienacka Eden dokonując masakry nazistowskich żołnierzy. Ginie m.in. Tadeusz, Tannenberg, Halbe, Rappke, a także występująca gościnnie Inga. Próbujący ucieczki Tadeusz strzela jednak w Bronka. Ostatecznie Tadeusz ginie z rąk Janka


Tu kończą się szczegóły dotyczące fabuły lub zakończenia utworu.


Linki zewnętrzne[]

Advertisement